محل تبلیغات شما

هرچقدراین روزهابه عظمت عشق حسین فکرمیکنممیبینم که واقعاوصف ناپذیراست دل وجانم و ندائی ازدرونم دارد من را باخودش میبردبهاقیانوسی که وسعتش خیره کننده است عقل که اهل چراوچگونه است گاهی من راازحرکتوامیدارد چون  دمادم توضیح میخواهد میگوید چهخبره چی شده مگه ؟!به کجاچنین شتابان ؟!بازهم دنبال دلت راه افتاده ای واینقدربیتابی میکنی ؟!هرچندکمی عصبانی میشوم ولی ناگزیرم برای هزارمین باربرایش توضیح بدهمتابفهمد که دلم دارد کجامیرود ومن دارم کجا میروم  ،هرچندبرای هزارمین باراما پرسش عقل تکراری نیستهرچندکه عین  عبارتش تکرارمکررات است اماهربارکهبه ژرفای تازه ای ازاین دریای پرتلاطم عشق حسینی میرسم حال وهوای دلم عوض میشودگاهی چنان مثل کودکان دست وپامیزند میخواهدباسرعت هرچه تمامتربرود به ژرفای ایناقیانوس بیکران ،اینجاست که عقل دوباره وچندباره توضیح میخواهدبرایش مرتبا  سوال پیش می آید  مقصرنیست بالاخره عقل است  باید بدانه که دوروبرش ! چه خبرهائی است ؟

باتوجه به سوابقی که ازهمراهی بادل دراینمسیردارد طبیعتا میخواهد بازهم بادل همراهی کند چون به همراه دل به جاهای خوبیسفرکرده است وازاینروهرازگاهی که حال وهوای بی تاب دل رامیبیند به سراغش می آیدوازاواحوالپرسی میکند!البته بایداین نکته راهم اعتراف کنم که دلم نیزبه عقلماعتمادداردووقتی درمقابل پرسشهای عقل قرارمیگیردسرکشی نمیکندوصبورانه به نصایح وپندواندرزهایعقل گوش میدهد چون این نکته راهم به خوبی میداند که احساس تنها راه به جائی نمیبرد عقل نمیخواهد بی گداربه آب بزند بایدبداندکهچراوبه کجامیرود

شاید امروزموضوعی که ازعظمت عاشورامیتونم برایتانبگم نکته قابل توجهی باشه که به همین موضوع عقل ودل ارتباط داره بدنیست براتون بگمهرچند که تاالان بارهاگفته وشنیده شده  که عظمتقیام امام حسین (ع)برای اینه که همه چیزش رابرای رضایت حضرت باریتعالی هدیه کردولحظه ای هم درنگ نکردو ناراحت نشد  ولی ازبابت نادانی وحماقت برخیازدشمنانش ناراحت بود وازدنیاپرستی عده ای دیگرغمگین وافسرده برهمین اساس هم بودکه تاآخرین لحظات دست ازامربه معروف برنداشت ودشمن خودراازمنکرنهی مینمود، بلهکاملادرسته امام حسین (ع)همه چیزش رابرای رضای خداوندهدیه کرد اما یکی ازدههادلیل عظمت قیام امام حسین(ع)درکناراین موضوع مهم ، به نظرمن حقیراقدام به موقعایشان بود شایداگرآقااباعبدالله الحسین علیه السلام بنابه مصالح دنیوی این قیامراقدری عقب تریا جلوترمی انداخت نتیجه چندانی نمیگرفت امام حسین علیه السلام دقیقادرزمانی حرکت کردکه وقتش بود درست درزمانی شمشیربرداشت که موقعش بود درست درزمانیحرف زد که بایدمیزد ودرست درزمانی سکوت کردکه بایدمیکرد

یکی ازمهمترین رازهای بندگی وعشق درهمین امرنهفتهاست یعنی به روزبودن  وتوجه داشتن به حالیعنی یک بنده خوب وشیفته  الهی همیشه گوشبه زنگ فرامین ودستورات الهی است  یعنیجوری زندگی کنی که درموقع وم عقل ودلت یکی باشه همان جوری که درروزعاشورا عقلودلهای یاران آقااباعبدالله الحسین علیه السلام یکی بود تنهادراینصورت است کهانسان میتونه پروازکنه  وگرنه به هیچوجهبایک بال نمیشه پرید

امانکته ظریفی هم دراین میان هست وآنهم اینه ،درستهکه امام حسین علیه السلام معصوم بود امااین نکته به عصمت ارتباط نداره چون همهبندگان میتونن گوش به زنگ باشند (عصمت موضوع دیگری یه که بایددرجای خودش بهشپرداخت )کمااینکه یاران باوفای امام حسین علیه السلام هم هیچکدام معصوم نبودند ولیچون به روزبودند وچون درزمان حال قرارداشتند همینکه ندای حق رااززبان مردحق یعنی امامحسین علیه السلام شنیدند لحظه ای هم درنگ نکردند پس یک انسان غیرمعصوم هم میتونهبه مقام کسی برسه که معصوم بهش افتخارکنه باید به هوش باشه وبه گوش تادرموعدمقرردرست ترین تصمیم رابگیره بله عباس ابن علی ابن ابیطالب علیه السلام یکی ازسرآمداناین میدان هست ،میدان بندگی وعبودیت اوتوانست مصداق کامل این آیه شریفه باشهوماخلقت الجن والانس الالیعبدون»ماجن وانسان راخلق نکرده ایم مگربرای بندگیوعبودیت ویا مصداق این آیه شریفه که میفرماید: مِنَالْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ ۖ فَمِنْهُمْمَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ ۖ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

از مؤمنان مردانیهستند كه به آنچه با خدا بر آن پیمان بستند [و آن ثبات قدم و دفاع از حق تا نثارجان است‌] صادقانه وفا كردند، برخی از آنان پیمانشان را به انجام رساندند [و بهشرف شهادت نایل شدند] و برخی از آنان [شهادت را] انتظار می‌برند و هیچ تغییر و تبدیلی[در پیمانشان‌] نداده‌اند، (۲۳)

سوره مبارکه احزاب– آیه شریفه 23

اینگونه نیست که کسی مثل حضرت عباس علیه السلامیک شبه به این مقام وجایگاه رسیده باشه اودرتمام لحظات عمرمبارکش گوش به زنگ ندایآسمانی هل من ناصرینصرنی»بودکه وقتی نداراشنیدفهمید که این نداهمان ندای حضرت حقه

بله  اگهماهم گوش به زنگ نباشیم هرگزدرزمان وموقع مشخص نمیتونیم تشخیص درستی ازحقیقت داشتهباشیم ومطمئنامظاهرفریبنده دنیوی مارافریب میده وهزاران بهانه به دست مامیده کهحرکت نکنیم واین نفس اماره بدذات !باهمدستی شیطان ممکنه  دههاکلاه شرعی هم برای مابدوزه

اگرمیبینیم که پس ازبالغ بر1400سال هنوزاینواقعه تازه است وازیادمانرفته یکی ازمهمترین دلیلش همین امره که کارامام حسین علیهالسلام ویارانش علاوه برآنکه تمامابرای رضاوخشنودی حضرت حق بودلیکن به موقع وحسابشده بود یعنی یک کاراحساسی وبه دورازعقلانیت نبودزیرادرشب عاشورا آقااباعبدالله علیهالسلام ازهمه خطرات یارانش رامطلع کردپس هم امام حسین علیه السلام میدانست وهمیارانش میدانستند که چه میکنند وچه اتفاقی برایشان رقم خواهدخورد هیچکدام بنابهمصلحت حزبی ،ی واجتماعی نبودکه حرکت کردند بلکه به خوبی میدانستند که کشتهمیشن برای اعتلای کلمه حق شاید این نکته باشه  که عاشوراراازهمه قیامهاوجنگهای عالممتمایزمیکنه

برای اولین باربودکه درعالم اتفاقی به این شکلوشمایل می افتاداتفاقی که همه رقم زنندگان آن هم دل ویکصدا میروندکه کشته شوندوهمه هم میدانند که این کشته شدن برای رضای خداوندواعتلای کلمه توحیده ولاغیرونهتنها  نفع مادی درآن نیست بلکه حتی ذره ایاحتمال زنده ماندن هم درآن نیست وازهمه مهمتربه عواقب اتفاقاتی که برای خانوادههایشان هم می افتاد واقف بودندهمان موضوعی که بهانه ای شد برای بعضیهای دیگرکهواردسپاه حق نشوند امروزهم چنین مانعی میتونه بهانه ای باشه برای همه ما اگرمانیزبه روز وگوش به زنگ نباشیم

آری اینچنینه  که عقل هم چاره ای نمیبینه جزاینکه بادل همراهیکنه واین هم دلیل دیگری برای برقراری عاشوراست چون عقل ودل دراین ماجراپابه پای همحرکت کردند ودوبال شدندبرای پروازیاران آقااباعبدالله الحسین به سوی ایشان  که ندای حضرت رب جلیل ازحلقوم مبارکش جاری بود

ارادتمندعلی حشمتی

حمایت ازتولید داخلی ؟!

تفسیم بندی مردم درمواجهه بادین( قسمت اول)

شیعه یاسنی ،اختلاف یابرادری؟

هم ,عقل ,السلام ,علیه ,حسین ,ای ,علیه السلام ,امام حسین ,حسین علیه ,به زنگ ,گوش به

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

weiphinawor وب سایتی مثل هیچ کجا . بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها مطالب اینترنتی ایران مشاور paghcolcula Wendy's notes گل لبخند وبلاگ همسفر منیره Jeremy's notes فوق لیسانس مهندسی مکانیک پیام نور شمیرانات